Okolie Pizzerie

Vodné dielo Žilina bolo vybudované v roku 1998. Je vybudované na rieke Váh. Začína pri Žiline, končí medzi obcami Mojš a Strečno, avšak asfaltová cesta je vybudovaná až k Strečnu. Približne 10 minút od nášho bodu (most medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou) sa nachádza Pamätník francúzskym partizánom. Počas SNP sa v boji proti nemeckým vojskám postavili aj francúzski partizáni.

Cykloturistika

V okolí Strečna, Nezbudskej Lúčke a Varína sa nachádzajú hneď niekoľké cyklotrasy. Pokúsim sa vám priblížiť niektorú z nich: Budatínsky zámok (Budatínsky hrad) (320m) – Vodné dielo Žilina (352m) – Strečno (360m) – Starý hrad (475m): Asi najznámejšia cyklotrasa v celom žilinskom kraji. Od Budatínskeho zámku prejdete k vodnému dielu a odtiaľ celý čas budete kopírovať rieku Váh, až nakoniec si vyšľapete k Starhradu. Trasa je nenáročná, len minimálne budete stúpať a klesať. Dĺžka cyklotrasy je cca. 16km, čiže keď sa chcete vrátiť opäť na začiatočný bod, je to 32 km. Ale podotýkam, že je to takmer všetko po rovine, čiže sa moc nenarobíte.

Plte na Váhu

Pri návšteve sa môžete preplaviť z Vrútok do Strečna. Uvidíte dva hrady, prekrásnu prírodu. Dozviete sa niečo viac o histórií pltníctva. Známa je tu skala Margita a Besná, ktorá bola v minulosti ťažkým orieškom pre pltníkov. Splavuje sa 7 km a dĺžka plavby trvá približne 60 minút.